Pri upisima na fakultete važna nam je mogućnost zapošljavanja nakon završavanja istih. Trendovi u zapošljavanju se mijenjaju, ali ipak postoji konstanta. Internetski portal CareerCast sastavio je listu deset najperspektivnijih zanimanja u 2017. godini s predviđanjem da će ta zanimanja s promjenom klime na tržištu rada samo dobivati na značenju.
Svoju su listu temeljili na četiri faktora: radno okruženje, prihodi, potražnja i razina stresa koju taj posao uključuje. Zanimljivo je da pri vrhu liste dominiraju zanimanja temeljena na zdravstvu i matematici. Predviđa se da se takvi rezultati neće ubrzo mijenjati.
Među najperspektivnijim zanimanjima u 2017. godini dominiraju matematika i informatika.
Logoped
U suvremenom društvu izuzetno je bitna komunikacija. Logoped je stručnjak koji se bavi prevencijom, dijagnosticiranjem, terapijom i znanstvenim istraživanjem poremećaja govora, glasa, govornog i pisanog jezika u djece, odraslih i starijih osoba. posao je zanimljiv i može se obavljati u različitom okruženju s različitim dobnim skupinama. U Hrvatskoj se logopedija može studirati samo na Edukacijsko-rehabilitacijskom fakultetu u Zagrebu, a prima se 40 studenata po generaciji. Ovo je zanimanje već godinama na listama deficitarnih zanimanja.
Radni terapeut
Iako ovo zanimanje u Hrvatskoj još nije prepoznato i valjano tretirano, radni terapeuti su u svijetu sve traženiji, a njihovo je zvanje cijenjeno. Radni terapeuti rade s djecom i odraslim osobama sa smanjenim tjelesnim i mentalnim sposobnostima kako bi oni mogli što lakše obavljati svakodnevne aktivnosti.
Software inženjer (Software Engineer)
U novije vrijeme nijedna lista poželjnih zanimanja ne može proći bez informacijskih stručnjaka. Software inženjerstvo nalazi se među 10 najboljih zanimanja u svijetu. U Hrvatskoj ili inozemstvu, posao je osiguran.
Matematičar
Kada netko spomene zanimanje matematičara, prva asocijacija je profesor matematike. Ali u svijetu je to sve traženije zanimanje čija će potražnja samo rasti. I to za 21 posto do 2024. godine Danas postoji niz područja gdje su matematičari traženi: od financija, zdrastva, znanosti, građevine… Godišnja im je plaća gotovo pa direktorska. Nije teško zbrojiti 2 i 2 i vidjeti potencijale najmrskijeg predmeta većine učenika.
Sveučilišni profesori
Vaši mučitelji su ugledni članovi akademske zajednice s dobrim poslom i još boljim plaćama. Ako ste pozelenjeli od ljubomore, zamislite koliko su se oni morali namučiti kako bi dobili sve one dr. sc. mr. skraćenice ispred imena.
Data scientist
Prije 10-ak godina ovo zanimanje nije ni postojalo, a danas je stekao titulu „zanimanja 21. stoljeća“. Područje zanimanja ovih stručnjaka je široko: uz pomoć podataka, matematike i programiranja određuje se raspoloženje ljudi na društvenim mrežama, odobravaju bankarski krediti, planiraju marketinške kampanje, rade genetska istraživanja, konstruiraju inteligentni roboti i predviđaju rezultati izbora. Za obavljanje ovog posla morate posjedovati znanje o programiranju, statistici i matematici.
Stručnjak za informacijsku sigurnost
Kako bi se zaštitili od hakera i krađa povjerljivih informacija na Internetu, sve velike tvrtke ulažu u informacijsku sigurnost. Za sve FER-ovce, TVZ-ovce i druge informatičke stručnjake. Razmislite o ovom specijalističkom studiju
Aktuar
Lijepo zvuči, a lijepo se i plaća. Aktuar je stručnjak koji se, koristeći matematičke metode teorije vjerojatnosti, statistike i financijske matematike bavi problemima financijske neizvjesnosti i rizika. Ovo se zanimanje proglašava jednim od najboljih u svijetu, a i u Hrvatskoj zarađuju dosta dobre iznose. Kako bi postao dio ove male skupine ljudi, trebaš imati dobro razvijene matematičke i komunikacijske vještine te kreativnost
Medical services manager
Ovo zanimanje još nije zaživjelo u Hrvatskoj, ali u svijetu visoko kotira. Njihova je zadaća organizacija kliničkih i bolničkih ustanova.
Statističar
Statistike pokazuju da je najperspektivnije zanimanje statističara. Prikupljanjem i analizom podataka utječu na mnoga područja, a interes za statistiku iz godine u godinu samo raste.
Izvor: The Insider